Co należy przygotować, zanim udamy się do kancelarii w sprawie chrztu?

1. Wybrać imię (imiona) dla dziecka. Najlepiej posłużyć się katalogiem osób świętych, aby dziecko miało świętego patrona.
  2. Wybrać matkę i ojca chrzestnego (mają to być osoby wierzące i praktykujące) oraz znać ich dane: nazwisko i imię, stan cywilny, wiek, data i miejsce ślubu kościelnego, miejsce zamieszkania.
  3. Posiadać świadectwo urodzenia dziecka.
  4. Znać najważniejsze dane dziecka i rodziców oraz planowane szczegóły chrztu.
  5. Rodzice chrzestni mieszkający poza terenem naszej parafii są zobowiązani uzyskać zaświadczenia, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami: tzw. ŚWIADECTWO MORALNOŚCI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ. Zaświadczenia takie wydaje kancelaria parafii, do której należą – NIE JEST TO PARAFIA ZAMELDOWANIA, LECZ PARAFIA ZAMIESZKANIA.
  6. Rodzice i chrzestni powinni być w stanie łaski uświęcającej, by móc w pełni uczestniczyć w Mszy św., podczas której zostanie udzielony sakrament chrztu. Zaleca się zatem, aby przed chrztem dziecka skorzystali z sakramentu pokuty.
  7. Zaplanować dzień na katechezę chrzcielną. Termin Katechezy ustala duszpasterz w kancelarii parafialnej, w dniach poprzedzających chrzest.

Rodzicem chrzestnym może być osoba, która:

• ma ukończony 16 rok życia
  • przyjęła sakrament bierzmowania
  • posiada zaświadczenie ze swojej parafii, że jest osobą wierzącą i praktykującą (NIE JEST TO ZAŚWIADCZENIE O CHRZCIE I BIERZMOWANIU!!!).
  • nie żyje w związku niesakramentalnym
  • PARAFIA WŁASNA CHRZESTNEGO – tzn. parafia, w której zamieszkuje z zamiarem stałego pobytu dłużej niż 3 miesiące!

Nauczanie Kościoła Katolickiego na temat chrztu:

Katechizm Kościoła Katolickiego pkt. 1210-1284.

Obowiązujące normy prawne wg Kodeksu Prawa Kanonicznego:

Księga IV „Uświęcające zadania Kościoła; część I „Chrzest”; kan. 849-878.