TRZEJ KRÓLOWIE W PEWLI

Orszak 2018_17

 

Trzej Królowie jadą,
Złoto, mirrę kładą,
Hej kolęda, kolęda…

 

Po raz trzeci przybyło do naszej świątyni trzy orszaki królewskie… W barwnym korowodzie, z koronami na głowach i w niecodziennej aurze – w bieli sypiącego śniegu, ale z kolędą na ustach i na smyczkach, wchodziły do naszej świątyni orszaki Mędrców ze Wschodu, Kacpra, Melchiora i Baltazara, aby złożyć pokłon Panu.

Orszak 2018_05-1

Ujrzeliśmy Jego gwiazdę na wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon… Te właśnie słowa wypowiadali Mędrcy, podchodząc do szopki, do Świętej Rodziny, do pastuszków – górali i do owieczek, które czuwały przy Jezusku. Królowie – owi dostojni goście – poszukujący z uporem prawdy i podążający tak wytrwale za gwiazdą, przypominają nam, że i my uczestniczymy w zbawczym planie Boga, że i dla nas narodził się Bóg.

Orszak 2018_32 Orszak 2018_18

W tym pięknym wydarzeniu, nazywanym także „jasełkami ulicznymi”, uczestniczyły dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego (czyli Kolędnicy Misyjni), adorując Boże Dziecię i modląc się za swoich rówieśników w krajach misyjnych: Maleńki Jezu, który urodziłeś się w grocie, daj schronienie wszystkim bezdomnym dzieciom, które śpią na ulicach i w śmietnikach, które są przerażone hukiem bomb i walczącymi ze sobą ludźmi, które straciły rodziców, cierpią głód, odrzucenie lub złe traktowanie…

Do tej modlitwy włączyło się wiele osób: dzieci i młodzież z zespołu Hajduki, grając i śpiewając pięknie Jezuskowi; „kawałek” naszej dętej orkiestry, na trąbkach, klarnetach i innych instrumentach ślicznie przygrywając; no i grono parafian, zakładając na głowę korony i gromko śpiewając kolędy…

Orszak 2018_27-1

Tak to, Boze, dej, by nie brakło nom chynci i sieły na przysły rok, by Cię tys tak piyknie cekać i witać. Hej!