Kolednicy 2018_01-1Przedsięwzięcie Kolędników Misyjnych prowadzone jest pod patronatem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Dzieci zanoszą radość Bożego Narodzenia do odwiedzanych domów. Zewnętrznym znakiem tej radości są wypowiadane życzenia i umieszczane na drzwiach błogosławieństwo: C+M+B (Christus mansionem benedikat – niech Chrystus błogosławi temu domowi). Podtrzymanie tradycji ojczystej kultury, a jednocześnie dostrzeżenie tragicznej sytuacji dzieci w krajach misyjnych jest oznaką chrześcijaństwa i patriotyzmu.

Zaangażowanie dzieci w misyjne kolędowanie poprawia sytuację małych mieszkańców krajów misyjnych (z zebranych ofiar są realizowane projekty służące bezpośrednio ich rówieśnikom), a dzieci jako kolędnicy misyjni uczą się ponoszenia trudu i składania ofiar z własnego czasu, zdolności, a także rezygnacji z wzięcia dla siebie zebranych pieniędzy.

Ten wymiar bycia „małymi misjonarzami” oraz radość z głoszenia tajemnicy Bożego Narodzenia, to najważniejsze dobro, jakie rodzi się z tradycyjnego już kolędowania. Tak wyglądało  ono w tym razem…

Z Kolędą Misyjną

W naszej parafii już od trzech lat prowadzona jest Kolęda Misyjna. Uczestniczą w niej dzieci w różnym wieku…, lecz wszystkim przyświeca jeden cel: niesienie pomocy duchowej i materialnej rówieśnikom z ubogich krajów misyjnych. W tym roku kolędowaliśmy dla dzieci z Rwandy i Burundi. W miastach Rwandy znajdują się tzw. „dzielnice nędzy”, gdzie dzieci osierocone, bezdomne lub odrzucone z powodu choroby są narażone na liczne niebezpieczeństwa, takie jak deprawacja, niewolnictwo czy handel dziećmi. Dzieci w tych krajach cierpią także z powodu niedożywienia i braku, z braku dostatecznej opieki medycznej czy możliwości uczenia się szkole.

Kolednicy 2018_02-1

W drugi dzień świąt (26 grudnia), po uroczystej Mszy św. i obrzędzie Rozesłania Kolędników Misyjnych, dwie grupy kolędnicze – w pięknej zimowej aurze – wyruszyły, aby odwiedzić kilkadziesiąt rodzin w naszej miejscowości. Tym razem wyruszyliśmy do rodzin na Groniu oraz w górnej części Pewli Ślemieńskiej. Wszędzie zostaliśmy przyjęci bardzo życzliwie i serdecznie, i ze świąteczną radością, a domownicy wysłuchali z uwagą krótkiej scenki z kolędą:

Kolednicy 2018_06„Zawsze, gdy wyciąga ktoś rękę na zgodę,
Złem nie odpłaca, pokonuje trwogę,
Troszczy się o chorych, nagich ubiera,
Dzieli się z ubogim i w potrzebie wspiera,
Gdy odpowiada na takie pragnienie,
Wtedy jest małe Boże Narodzenie”.

W niedzielę Świętej Rodziny (30 grudnia) ową scenkę Kolędy Misyjnej mogli przeżywać wszyscy parafianie, bo mali kolędnicy wystąpili przed mszą świętą o godz. 8.00 i 10.30. Ostatnim akcentem tegorocznej edycji Kolędników Misyjnych była uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2019 roku i święto patronalne Papieskiego dzieła Misyjnego Dzieci (PDMD). Podczas uroczystego Orszaku Trzech Króli nasi mali Kolędnicy Misyjni adorowali Dzieciątko Jezus w żłóbku i złożyli Mu w darze zebrane ofiary – w sumie 3.690 zł. Te materialne owoce misyjnego kolędowania trafią do polskich misjonarzy, którzy w ten sposób będą mogli zorganizować potrzebną pomoc dla najbardziej potrzebujących „misyjnych dzieci”.

W taki oto sposób nasze wspólne misyjne kolędowanie stało się naszą piękną tradycją i mamy nadzieję, że z roku na rok będą dołączały kolejne dzieci, aby nieść pomoc głodującym rówieśnikom i dzielić się radością Bożego Narodzenia.

Wiktoria Mrowiec