ORZEL_1

Jeszcze Polska nie zginęła,
kiedy my żyjemy!

Ranek 11 listopada 2018 roku przywitał nas słonecznym blaskiem, jakby cała przyroda chciała włączyć się w uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zorganizowane w naszej parafii.

NIEPODLEGLA - PEW1

O godzinie 10.30 rano, w kościele parafialnym zebrali się licznie mieszkańcy Pewli Ślemieńskiej oraz zaproszeni goście, by pod przewodnictwem proboszcza, ks. Stanisława Słowińskiego, uczestniczyć w obrzędzie poświęcenia okolicznościowej Tablicy, upamiętniającej ofiarę życia por. Jana Ździeblan-Urbańca ps. „Grzechotnik”, por. Jana Józefa Urbańca ps. „Ponton” oraz wszystkich mieszkańców Pewli Ślemieńskiej poległych i zaginionych na frontach I i II wojny światowej, legionistów, uczestników kampanii polskiej 1939 r., więźniów sowieckich łagrów i niemieckich obozów zagłady. Po odsłonięciu Tablicy oraz jej poświęceniu, została odprawiona Msza za Ojczyznę.

W obrzęd poświęcenia Tablicy Pamięci wprowadziła nas młodzież ze Wspólnoty „Betania”: Magdalena Cebrat, Martyna Cebrat, Maksymilian Suchoń oraz Michał Widuch. Usłyszeliśmy słowa:

Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą,
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem.
(…)
Żadne cię miana nad to nie zachwycą,
Co  być nie mogło przez wiek twą ozdobą!
Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Lecz czymś największym, czym być można: Sobą!
(L. Staff, Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą)

Młodzież przypomniała również życiorysy poruczników – naszych rodaków, stanowiących dla nas wzór i przykład postawy patriotycznej. Następnie kpr. pchor. Karol Lach z Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia odczytał Niepodległościowy Apel Pamięci, NIEPODLEGLA - PEW3 po czym wszyscy zebrani udali się do Kaplicy Miłosierdzia, gdzie została umieszczona Tablica Pamięci. Do jej odsłonięcia zostali zaproszeni: córka por. Jana Ździeblan-Urbańca, mjr Maria Downarowicz – uczestniczka Powstania Warszawskiego oraz syn por. Jana Urbańca ps. „Ponton” – prof. Krzysztof Urbaniec. Wartę honorową przy Tablicy Pamięci pełnili żołnierze z 18. Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej.

NIEPODLEGLA - PEW2

Po tym uroczystym akcie, została odprawiona Msza za Ojczyznę, którą koncelebrowali wraz z proboszczem, ks. Stanisławem Słowińskim CSMA – nasi rodacy, ks. Rafał Szwajca CSMA oraz o. Łukasz Ścieszka OFMConv. Chwilę po wybiciu godziny dwunastej, łącząc się ze wszystkimi Polakami, uczestnicy uroczystości wyszli przed kościół, by przy akompaniamencie Orkiestry Dętej zaśpiewać hymn, „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…”

W tych jakże ważnych dla całej społeczności lokalnej wydarzeniach wzięły udział Rodziny wspomnianych na Tablicy Pamięci Poruczników, Władze Samorządowe w osobie Wójta Gminy Świnna, p. Henryka Jurasza, Sekretarz Gminy, p. Janiny Cul, Przewodniczącego Rady Gminy, p. Kazimierza Dzikiego, a także Radnych z Pewli Ślemieńskiej. Obecny był również przedstawiciel IPN w Katowicach, pan Jarosław Podworski; Dyrektor i Wicedyrektor Szkoły w Pewli Ślemieńskiej – p. Roman Duc i p. Małgorzata Ficek; uczniowie III klasy mundurowej ZSAiO im. Marszałka J. Piłsudskiego z Moszczanicy; Ochotnicza Straż Pożarna z Pewli Ślemieńskiej, Koło Gospodyń w strojach ludowych oraz Orkiestra Dęta z Pewli Ślemieńskiej, która swą grą ubogaciła całą uroczystość. W całym wydarzeniu uczestniczyły poczty sztandarowe Szkoły im. bł. Bronisława Markiewicza, Róż Różańcowych, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Wspólnoty Górników w Pewli Ślemieńskiej, a wspólnota Dzieci Maryi wielbiła swym śpiewem Boga.

Po południu przeżywaliśmy III Wieczornicę Patriotyczną… Sala była po raz pierwszy wypełniona po brzegi – co bardzo cieszy. A dzieci i młodzież wspaniale ukazali polskie drogi do NIEPODLEGŁOŚCI. Wspólny śpiew pieśni patriotycznych, radosne rozmowy i wzruszenie – to znak  przeżywania ŚWIĘTA NARODOWEGO w 100-lecie odzyskanej niepodległości.

NIEPODLEGLA - PEW5

NIEPODLEGLA - PEW6

11 listopada 2018 roku – NIEPODLEGŁA w Pewli Ślemieńskiej – to dzień pełen wzruszeń i ważnych wydarzeń dla całej parafii, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA GALERII…