Narod_ 01

PROJEKT „NIEPODLEGŁA”

100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W PEWLI ŚLEMIEŃSKIEJ

 

 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA II SPOTKANIE
Z CYKLU „NIEPODLEGŁA”

W najbliższą sobotę, 06 października znów zabrzmią w Pewli Ślemieńskiej strofy Hymnu Narodowego, „Jeszcze Polska nie zginęła…”

Tak właśnie przygotowujemy się do wielkiej rocznicy świętowania 100-lecia odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę, po 123 latach rozbiorów. Także tutejsi „młodzi chłopcy” wyruszyli wtedy w bój w Legionach Piłsudskiego, aby wywalczyć niezawisłość i niepodległość, tak bardzo upragnioną i oczekiwaną przez tyle pokoleń… A potem trzeba jej było bronić i w 1920 roku, i w 1939… Ta wolność „krzyżami się mierzy”

Porozmawiamy więc o Legionach… A przewodnikiem będzie świadek – nasz rodak, por. Legionów Polskich, Jan Zdzieblan-Urbaniec, ps. „Grzechotnik”, którego przybliży nam jego syn, Andrzej Urbaniec, 94-letni Pan, który pożegnał ojca na granicy polsko – węgierskiej w sierpniu 1939 roku (miał wtedy niespełna 16 lat…)

Zdzieblan

Przyjdźcie całymi rodzinami…, aby dzieciom, młodzieży pokazać naszych bohaterów… Aby pochylić się nad SWOJĄ OJCZYZNĄ, poznać jej losy i za poetą rzec”
„Ojców naszych ziemio święta,
Ziemio wielkich cnót i czynów,
Tyś na wskroś jest przesiąknięta,
Krwią ofiarną twoich synów”
/W. Bełza Legenda o garści ziemi polskiej/

Ostanie spotkanie

 

ZAPRASZAMY!!!